آمریکایی‌ها در جای جای کارهای ما اخلال ایجاد کرده اند

  • تاریخ : 17th مارس 2020
  • موضوع : اخبار
  • بازدید :
  • نظرات : دیدگاه‌ها برای آمریکایی‌ها در جای جای کارهای ما اخلال ایجاد کرده اند بسته هستند

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه امشب (سه‌شنبه) در برنامه تیتر امشب شبکه خبر اظهار داشت: آغاز ابتلاء ایران به بیماری کرونا ورود بدون کنترل بیماران کرونایی از چین به ایران بود.

وی افزود: چین یک پارتنر بزرگ ایران است و ما تجار و دانشجویان ایرانی زیادی در آنجا داریم. از همین رو با شیوع ویروس کرونا وزارت امور خارجه درگیر این ماجرا شد. وزارت خارجه با اهدا و ارسال کمک‌های کشورمان به چین درگیر ماجرا شد.

معاون اقتصادی وزارت خارجه گفت: تماس‌های خوبی بین وزیر خارجه کشورمان با همتای چینی خود انجام شد و کمک‌های خوبی نیز به چین انجام گرفت. موضوع دیگر بحث دانشجویان ایرانی بود که در ووهان حضور داشتند.

انصاری ادامه داد: کارهای خوبی انجام گرفت تا این دانشجویان به کشور بازگردند و بحمد الله این اتفاق رخ داد.

وی عنوان کرد: متأسفانه به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها، از برخی از کانال‌های دیگر و ترانزیت دیگر کشورها، وارد کشور شدند. با ورود وزارت خارجه و هماهنگی دولت و دستگاه دیپلماسی ما شهروندان خود را با لحاظ شرایط بهداشتی و قرار دادن در قرنطینه به کشور بازگرداندیم.

معاون اقتصادی وزارت خارجه گفت: اگر کسانی مشکلاتی دارند می‌توانند به سفارت‌خانه ها و کنسولگری‌ها مراجعه کنند و مسائل خود را مطرح کنند.

انصاری افزود: خوشبختانه مرزهایی که محور تجارت ما هستند، باز هستند. برخی از کشورهای همسایه ما در مورد وضعیت کرونا وضعیت مشخصی ندارند. مرزهای ترکیه باز بوده و مرزهای ما با عراق و کشورهای شرقی برخی باز و برخی نیز تحت کنترل هستند. تلاش ما این است که از طریق پروتکل‌های دوجانبه وضعیت مرزها را به باثبات تبدیل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما باید این اطمینان را به کشورهای همسایه بدهیم که ما استانداردها را رعایت می‌کنیم و همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که از سوی همسایگان پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود.

معاون دیپلماسی اقتصادی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: نمایندگی‌های ما فعال هستند و ارتباطات ما با سفارت‌های خارجی وسیع است و همچنین با وزارت بهداشت برای تهیه پروتکل‌های بهداشتی همکاری‌های خوبی صورت می‌گیرد.

انصاری افزود: در مورد حرکت اتباع باید بگویم که حرکت مسافران از مرزها عموماً بسته است و به جز برخی کشورها که اتباعشان در ایران است، ما مراوداتی نداریم.

وی گفت: در مورد حمل‌و نقل کالا مشکلاتی نداریم و کالاها به مسیرهای خود ارسال می‌شوند.

معاون اقتصادی وزارت خارجه گفت: آمریکایی‌ها در جای جای کارهای ما اخلال ایجاد کرده اند و نمی‌گذارند ما کار خود را به پیش ببریم.

انصاری با اشاره به نامه محمدجواد ظریف به همتایان خود و دبیرکل سازمان ملل افزود: نامه نگاری ما با همه شروع شده و با سازمان‌های مختلفی از جمله اکو در حال نامه نگاری هستیم. این سازمان‌ها برای جلوگیری از یکجانبه گرایی شکل گرفته اند و امیدواریم نقش خود را خوب اجرا کنند.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای همسایه همکاری خوبی با ما دارند و کمک‌های خوبی به ما کرده اند. البته نباید از چین هم غافل شدکه به دنبال کمک ما به آنها، امروز چین کمک قابل توجهی به ما کرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: در حدود ۳۰ کشور کمک مالی یا اقلام بهداشتی به ما داشته‌اند و برخی نیز همدردی کرده اند و امیدواریم این کمک‌ها ادامه یابد. در چنین شرایطی هر کشوری باید با توان خود مشکلات را حل کند. ما امیدواریم با بررسی پروتکل‌های که در دست بررسی داریم به یک نتیجه خوبی با همسایگان در بحث تجارت برسیم.

انصاری افزود: سفارت‌های ما به ویژه در کشورهای همسایه بسیار فعال هستند و هوشیار عمل می‌کنند. بنا به شرایط نیز دستوراتی به آنها می‌دهیم. مهم‌ترین نگرانی ما بحث دارو است و برای پشتیبانی از وزارت بهداشت، جذب و هدایت کمک‌ها به داخل کشور نمایندگی‌های ما تلاش می‌کنند.

وی گفت: من شخصاً از وزارت راه، گمرک، هواپیمایی و وزارت بهداشت بسیار تشکر می‌کنم که همکاری تنگاتنگی با هم داریم تا در جهت پایین آوردن فشار این بیماری همه اقدامات را انجام دهیم.

معاون اقتصادی وزارت خارجه گفت: ما در تمامی ورودی و خروجی‌ها با نهادهای مختلفی از جمله گمرک و وزارت بهداشت هماهنگ هستیم. تمامی نهادها زیر نظر کمیته مقابله با کرونا زیر نظر رئیس جمهور کار می‌کنند و جلسات منظم دارند.

انصاری افزود: کاری که کشور و ملت ما تحت سخت‌ترین تحریم‌ها در طول تاریخ انجام می‌دهد، بسیار خوب است و تمامی نهادها همه تلاش خود را می‌کنند و تمام توان خود را بسیج کرده اند تا این بیماری را شکست دهند.

وی خاطرنشان کرد: ما باید به همه اطمینان ببخشیم که تمام توان خود را برای غلبه بر این بیماری به کار بسته ایم. ایران کشوری است که با ۱۵ کشور همسایه بوده که جمعیتی بالغ بر ۵۰۰ میلیون نفر در یک منطقه زندگی می‌کنند. این ویروس مشکل جهانی است و باید همه با همدیگر همکاری کنند. امیدوارم هیئت حاکمه آمریکا سر عقل بیاید.

معاون دیپلماسی اقتصادی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: امروز نام آمریکا در تاریخ خواهد رفت که به عنوان شقی‌ترین کشور تحریم‌هایی را علیه ملت ما ایجاد کرده اند و نمی‌گذارند ما بر بیماری کرونا پیروز شویم.

انصاری افزود: برای شکست کرونا ما نیازمند یک همبستگی ملی هستیم و باید همه نهادها پای کار باشند تا بر این ویروس پیروز شویم.

*این خبر به نقل از خبرگزاری مهر منتشر شده است*

اشتراک در شبکه اجتماعی

مطالب مشابه با این مطلب

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.