رشد ۶۴۰ درصدی تقاضای خرید خاویار روسی از سوی آمریکا

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، طبق جدیدترین گزارش بانک کشاورزی روسیه، تقاضای خرید خاویار روسیه از سوی ایالات متحده ظرف ۴ سال بیش از ۶ برابر شده است.

طبق این گزارش صادرات خاویار روس به جهان در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل ۱۲ درصد رشد کرده و در ۵ سال گذشته تقریباً ۲ برابر شده است.

اما بیشترین تقاضا برای خاویار روسیه از سوی آمریکا اتفاق افتاده است و این کشور در سال گذشته جزو ۱۰ واردکننده بزرگ خاویار از روسیه بوده است.

در گزارش بانک کشاورزی روسیه آمده است: صادرات خاویار به آمریکا از ۴ تن در سال ۲۰۱۶ به ۲۸ تن در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است که این نشان‌دهنده جهشی ۶۴۰ درصدی در این بازه زمانی است.

اوکراین به عنوان بزرگترین واردکننده خاویار روس ۶۰۴ تن وارد کرده است در حالی که بلاروس که در رتبه دوم این فهرست قرار دارد ۱۷۶ تن خاویار روسی خریداری کرده است. قزاقستان در رتبه سوم بزرگترین واردکنندگان خاویار روس، ۱۵۳ تن از این محصول را از روسیه خریداری کرده است.

تقاضای خاویار روس در مولداوی و کانادا هم با رشد چشم‌گیری مواجه شده است. در سال ۲۰۲۰ مولداوی ۶۴ تن خاویار از روسیه وارد کرده است که این دو و نیم برابر سال گذشته است و خرید خاویار روس از سوی کانادا با ۸۰ درصد افزایش به ۱۹ تن رسیده است.

ازبکستان، آذربایجان، گرجستان و چین در رتبه‌های بعدی ۱۰ واردکننده برتر خاویار روس قرار دارند. صادرات خاویار به چین با ۶۵ درصد افت در سال گذشته از ۴۲ تن به ۱۵ تن رسید.

*این خبر به نقل از خبرگزاری مهر منتشر شده است*