ضرورت تعریف پروتکل های جدید جهت ارائه خدمات سلول درمانی در کرونا

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عبدالحسین شاهوردی رئیس پژوهشگاه رویان در مراسم بیست و دومین کنگره بین المللی رویان که از امروز در محل پژوهشگاه رویان آغاز به کار کرد، گفت: در سال قبل برنامه های علمی توسط جامعه علمی به صورت مجازی برگزار شد، هرچند که شاهد مشکلاتی بودیم. نکته حائز اهمیت در این میان جریان علمی و تلاش برای حل مشکلات جامعه بود که تعطیل پذیر نیست.

وی ادامه داد: محققان و دانشمندان طی این دو سال با کووید۱۹ جنگیدند تا راهکاری برای برون رفت جامعه از این تنگنا و فاجعه پیدا کنند؛ البته که راهکارهایی نیز یافتند ولی تا خارج شدن از این استرس تلاش بیشتری باید صورت پذیرد.

رئیس پژوهشگاه رویان ادامه داد: به نظر می‌رسد این پاندمی تا مدت ها همراه جامعه ما است از این رو باید جهت ارائه خدمات استاندارد در پزشکی تولیدمثل، در علوم سلولی و سلولهای بنیادی با موضوعات مرتبط با کرونا و درمان بیماران، پروتکل های جدید تعریف و اجرا کنیم تا این خدمات تحت تاثیر کمتری قرار گیرد.

وی اضافه کرد: محققان پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در این مدت سعی کردند ضمن ارائه خدمات، با بازنگری در پروتکل ها، مطالعات بالینی در زمینه پزشکی تولید مثل و سلول های بنیادی و ویروس کرونا و این اپیدمی را انجام دهند که نتایج آن در مجلات علمی به چاپ رسیده است. به عنوان مثال، می توانم به موش تراریخته «کوویدسا» اشاره کرد که برای مطالعه کرونا تولید شد.

به گفته شاهوردی، در بخش آموزش نیز به منظور بالا بردن سطح دانش و آگاهی جامعه در تمام سطوح (مردم و دانشگاهیان) برنامه‌های آموزشی ارائه کردیم و آخرین دستاوردهای این زمینه نیز به آنها منتقل شد؛ اطمینان داریم با رشد، آگاهی و مطالعات تحقیقاتی که در این عرصه صورت می‌گیرد، راهکارهایی نیز خواهیم یافت تا بر این بیماری مسلط شویم.

وی گفت: امیدواریم شاهد اتمام این دوره سخت با تلاش محققان در سطح جهانی باشیم تا در برنامه های آینده بدون دغدغه، تجربیات منتقل و برنامه‌های مشترک برای آینده تدوین شود.

رئیس پژوهشگاه رویان با بیان اینکه جامعه علمی در دو سال اخیر مزایای زیادی را در برنامه های مجازی به دست آورده است، عنوان کرد: جامعه علمی طی این دو سال تجربیاتی هم با برنامه های مجازی کسب کرد که با ارزش است و نشان داد که در صورت داشتن زیرساخت های مناسب فناوری اطلاعات در کمترین زمان می توان بهره برداری بهینه ای داشت.

وی گفت: این زیرساخت ها امکان حضور همگان از هر نقطه ای را میسر ساخت بدون آنکه دغدغه ای در مورد زمان، مکان، هزینه و یا حتی ویزا وجود داشته باشد.

*این خبر به نقل از خبرگزاری مهر منتشر شده است*