کسب و کارهای آنلاین از «طرح حمایت از حقوق کاربران» خبر نداشتند

به گزارش خبرنگار مهر، سمینار علمی حکمرانی فضای مجازی در ایران توسط پژوهشگاه فضای مجازی، دانشگاه امام صادق و واحد الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود.

سومین جلسه از سمینار علمی حکمرانی فضای مجازی با موضوع «ابعاد اقتصادی-فناورانه طرح حمایت از حقوق کاربران» عصر دیروز، چهارشنبه ۱۷ شهریور از ساعت ۱۷ الی ۱۹ برگزار شد.

در این جلسه که با مدیریت علمی دکتر مهدی اسلامی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، سید عباس مرادی، کارشناس پژوهشگاه فضای مجازی و عضو تیم تدوین طرح صیانت و رضا الفت نسب، دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی ایران، به بحث و تبادل نظر در مورد ابعاد اقتصادی-فناورانه طرح حمایت از حقوق کاربران، پرداختند.

در مقدمه جلسه، اسلامی به بیان دیدگاه‌های موافقین طرح اشاره کرد و گفت: موافقین معتقدند که این طرح می‌تواند منابع را برای حمایت از کسب و کارهای ایرانی، تجمیع کند و همچنین قانونمند ساختن فضای مجازی، توجه به مالکیت معنوی و حفاظت از کودکان و نوجوانان، جزو دغدغه‌های این طرح است.

وی با بیان دیدگاه مخالفین و منتقدین طرح، افزود: منتقدین معتقدند که نگاه بالا به پایین و قیم مآبانه و عدم توجه به بخش خصوصی از ایرادات این طرح است و گرچه همه با قانونمند بودن فضای مجازی موافقند، اما این طرح بیش از حد امنیتی است و رویه‌های غیر شفاف دارد و اشتغال‌های خرد را تهدید می‌کند.

در ادامه این نشست، رضا الفت نسب، دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی ایران و منتقد طرح، بحث خود را با تاکید بر لزوم تعیین تکلیف فضای مجازی، مانند سایر بخش‌های جامعه، آغاز کرد و اعلام کرد اختلاف نظری میان کارشناسان بر سر این اصل اساسی، وجود ندارد.

وی با اشاره به عدم مشارکت بخش خصوصی در تدوین طرح، گفت: کسب و کارهای آنلاین از این طرح آگاه نبودند و ما در جلسات ۱۵۰۰ ساعته کارشناسی حضور نداشتیم.

منتقد طرح حمایت از حقوق کاربران افزود: در مقطع زمانی فعلی بررسی این طرح اولویت ندارد و باید زمان بیشتری صرف اقناع جامعه در مورد این طرح شود.

الفت نسب گفت: به بیان مقام معظم رهبری، مهم‌ترین مسئله امروز نگرفتن امید از جوانان و جامعه است. بسیاری از جوانان بعد از مطرح شدن طرح صیانت، ناامید شدند و به مهاجرت روی آوردند.

ابهامات زیاد، خطر برخورد سلیقه‌ای، عدم پاسخگویی کمیسیون پیشنهادی و خطر از بین رفتن رقابت در بازار از دیگر انتقاداتی است که دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی ایران نسبت به طرح مطرح کرد.

الفت نسب در بخشی از سخنان خود مدعی شد که اجرای طرح و تشکیل کمیسیون، سبب پیچیده شدن بیشتر شرایط برای پلتفرم‌ها می‌شود.

*این خبر به نقل از خبرگزاری مهر منتشر شده است*