نوع جدیدی از آنفولانزای خوکی کشف شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تلگراف، محققان چینی نوع جدیدی از آنفلونزای خوکی را کشف کرده اند که می تواند به یک همه گیری منجر شد.

این پژوهش در نشریه آمریکاییPNAS منتشر شده است. این ویروس G۴ نام دارد و از لحاظ ژنتیکی بهH۱N۱ شباهت دارد که در ۲۰۰۹ میلادی به شیوع یک همه گیری منجر شد.

به گفته محققان دانشگاه های چینی و مرکز کنترل بیماری و پیشگیری چین، این ویروس تمامی ویژگی‌های لازم برای سازگار کردن خود با ایجاد عفونت در میان انسان‌ها را دارد.

محققان بین ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ میلادی ۳۰ هزار سواب بینی از خوک های ۱۰ سلاخ خانه  و یک بیمارستان دامپزشکی جمع آوری کردند. در مرحله بعد آنها توانستند ۱۷۹ ویروس آنفلونزای خوکی را ایزوله کنند. بیشتر ویروس ها از یک نوع جدید بودند که از ۲۰۱۶ میلادی میان خوک ها شایع شده است.

در مرحله بعد محققان آزمایش های مختلفی از جمله تست روی موش خرماها انجام دادند.  در پژوهش درباره آنفلونزا آزمایش های متعددی روی این حیوان انجام می شود زیرا علائمی که در بدن آنها مشاهده می شود مانند تب، سرفه و عطسه در بدن انسان ها نیز به وجود می آید.

پژوهش ها نشان داد ویروس G۴ عفونی است و در سلول های انسانی تکثیر می شود. در مقایسه با ویروس های دیگر، این نمونه به ایجاد علائم شدید تری در موش خرماها منجر شد.

تست ها نیز نشان داد ابتلا به آنفلونزاهای فصلی  افراد را در برابر G۴محافظت نمی کند. آزمایش های خون نشان داد در بدن ۱۰.۴ درصد از کارگرانی که به این آنفلونزا مبتلا شده بودند، آنتی بادی تولید شده است.

بنابراین این ویروس از حیوانات به انسان ها منتقل شده اما هیچ شواهدی از انتقال انسان به انسان دیده نشده است.

محققان نویسنده این پژوهش خواهان انجام اقداماتی سریع برای رصد کارگرانی بودند که با خوک ها سروکار داشتند.

*این خبر به نقل از خبرگزاری مهر منتشر شده است*