هر متخصصی نباید یک نسخه مدیریت بحران ارائه دهد

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله لطف الله دژکام، افزود: یکی از مسائلی که امروز با آن مواجه هستیم این است که ایران متفاوت با سایر کشورهای جهان، به دنبال ایجاد مدلی جدید در تصمیم گیری است و در این مدل سازی جدید، پیش از هر چیز باید به تعریف نقش مدیریت و فرماندهی واحد بپردازیم.

امام جمعه شیراز ادامه داد: در بحران کرونا، نهاد تصمیم گیر و مسئول برای مدیریت روانی جامعه کیست؟ کدام ارگان و نهاد رسماً مسئول این کار است تا از آن مطالبه کنیم که چه کارهایی کرده‌اند و چه کارهایی باید بکنند؟ بسیاری از ارگان‌ها در این زمینه هم مسئول هستند و هم نیستند. یعنی تمام مسئولیت کار متوجه آنها نیست اما در عین حال تعریف هم نکرده ایم که چه بخشی از کار بر عهده آنهاست در نتیجه امروز نمی‌توانیم مدعی باشیم که چه دستگاهی خوب کار کرده و چه دستگاهی عملکرد بدی داشته است.

وی با یادآوری اینکه پیشتر گفته که در بحران کرونا تابع تصمیمات بهداشتی و درمانی مسئولان و متخصصان ذیربط هستیم اما در زمان مدیریت، متخصصین نیز باید مدیریت واحد را بپذیرند و نمی‌شود هر متخصصی یک نسخه مدیریت بحران ارائه دهد چرا که در این صورت هرج و مرج به وجود می‌آید، عنوان کرد: امروز مسئله کرونا در ایران یک تهدید است که باید آن را با هوش و طراحی و برنامه ریزی صحیح به فرصت تبدیل کنیم و این نیازمند این است که به خصوص در بحث سلامت روانی و معنوی، متخصص دانشگاهی ما و متخصص حوزوی ما دور یک میز بنشینند و با همفکری به یک نسخه جامع و واحد از مسئله برسند.

نماینده ولی فقیه در استان یکی دیگر از فرصت‌های بالقوه این تهدید را جوشش انگیزه‌های جهادی و انسانیت دانست که تبلور آن را می‌بینیم.

دژکام اضافه کرد: طلبه جوانی که زن و فرزندش بر اثر کرونا فوت شده اکنون خودش در خط مقدم این مساله دارد به بیماران خدمت رسانی می‌کند و این نوع رفتار به جامعه آرامش می‌دهد.

به گفته امام جمعه شیراز، نوع کار در این عرصه به گونه‌ای است که کسانی می‌توانند کار را پیش برند که خود توانایی داشته باشند به میدان بیایند و آن چیزی که مقتضی ایمان و باور به خدا است را نشان دهند، اگر این کار را توانستیم انجام دهیم در فاز روانی و معنوی به مردم کمک کرده‌ایم وگرنه اینکه هر کار دیگری را انجام دهیم که صرفاً تحلیل و تبیین باشد به درد مردم نمی‌خورد چون مردم درگیر و گرفتار هستند و امروز باید دردی از مردم دوا کرد.

*این خبر به نقل از خبرگزاری مهر منتشر شده است*